pompy ciepła - rekuperacja?

Rekuperacja to obecnie bardzo popularny sposób na uzyskanie w domu świeżego i czystego powietrza, zabierając jednocześnie powietrze zużyte. Jej priorytetem jest komfort w domu a dopiero później zyski ekonomiczne. Polecana jest przede wszystkim alergikom, gdyż nawiewane powietrze z zewnątrz jest filtrowane przez co zmniejsza do minimum rozwój wszelkiego rodzaju grzybów i bakterii.

Czy rekuperacja zastosowana przy pompie ciepła się opłaca?

Często decydując się na instalację ogrzewania opartego na pompie ciepła zadajemy pytanie: czy rekuperator jest potrzebny? (myśląc o tym czy obniży on koszty eksploatacji pompy)… Tak naprawdę największy zysk ekonomiczny z rekuperacji otrzymujemy w momencie zakupu pompy ciepła. Zadaniem rekuperatora jest nie tylko uzyskanie komfortu świeżego powietrza, ale także odzyskanie ciepła powietrza wywiewanego. Jednym z elementów obliczeń dotyczących zapotrzebowania na ciepło danego budynku jest utrata ciepła przez wentylację grawitacyjną. W przypadku zastosowania rekuperatora, który odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego i przekazuje je do czystego powietrza nawiewanego, straty ciepła uciekającego przez wentylację zmniejsza do minimum.

Reasumując… Zmniejsza się zapotrzebowanie na energię jaką musimy wytworzyć do ogrzania budynku, a co za tym idzie , urządzenie (w tym przypadku pompa ciepła) dobrane zostaje o mniejszej mocy, niż w przypadku braku zastosowania rekuperatora, co zmniejsza koszt zakupu/montażu instalacji pompy ciepła (mniejsza pompa, mniejszy kolektor poziomy lub pionowy).

Pozostaje odpowiedź na postawione pytanie czy rekuperacja się opłaca? Myślę, że każdy indywidualnie podszedł by do wyrażenia „opłaca się”. Moim zdaniem jeżeli jest coś co w jakimś stopniu obniży koszty utrzymania domu, a jednocześnie poprawi komfort przebywania w nim i do tego ma dość spory wpływ na nasze zdrowie, to trudno zastanawiać się na tym czy i kiedy inwestycja się zwróci…

Nasza firma zajmuje się montażem, projektowaniem a także odpowiednim doborem rekuperacji. Montujemy rekuperatory takich firm jak: Vaillant, Danfoss oraz Eko-Klimax. 

 

Inne Zagadnienia związane z pompami ciepła:

Jak działa pompa ciepła?
Czy pompa ciepła się opłaca?
Skąd sie biorą złe opinie o pompach ciepła?
Rekuperacja?

 

W ofercie posiadamy:
pompy ciepła (szwedzkiej firmy IVT i innych),
kolektory słoneczne, tradycyjne instalacje grzewcze, klimatyzatory, wentylatory.

Zapraszamy. Bydgoszcz i Toruń czekają.

::: Martech - Zielonka k. Bydgoszczy ::: pompy ciepła ::: instalacje grzewcze ::: ogrzewanie podłogowe ::: zapraszamy do współpracy

Galeria zdjęć

Zobacz całą galerię

Pompy ciepła

Pompy ciepła jako ....

Kontakt z nami

Zapraszamy do zadawania pytań oraz kontaktu z naszą firmą.

Adres: ul. Zielona 12, 86-005 Zielonka
Właściciel - Mariusz Uba: 608 183 233
Biuro / serwis: 601 396 767
Brygadzista instalacji - Sławomir Uba: 662 102 569
Manager - Katarzyna Mańka: 695 397 000
E-mail: martech77@wp.pl