Skąd sie biorą Złe opinie o pompach ciepła?

Złe opinie o pompach ciepła – dlaczego? Często spotykamy się z negatywnymi opiniami o różnych produktach nawet tych markowych, ileż to razy słyszeliśmy złe opinie o samochodach „Mercedes” telewizorach „Sony” czy kotłach gazowych „Viessmann” itp.. Takie opinie nie omijają także pomp ciepła, …traktując pompy jako zagadnienie ogólne bez podania producenta czy konkretnego modelu pompy. Rozważamy teraz pompy ciepła jako sposób ogrzewania domu czyli całą kompletną instalację. Podamy kilka przyczyn złych opinii, których tak naprawdę być nie powinno:

1. Pompa ciepła zużywa dwa razy więcej prądu niż powinna a w budynku zimno.

Instalator bardzo często zachwala swój produkt chcąc wygrać z konkurencją i podaje zaniżone zużycia energii przez oferowaną pompę lub przechwala się o rewelacyjnych wynikach na poprzednich instalacjach. Klient często nie orientuje się czy podane kwoty są realne, łapie za słówka przedstawiciela firmy wykonującej instalacje i oczekuje obiecanych wyników. Pompa ciepła pracująca w domu 160m2 (ogrzewanie + cwu) zużywa energii elektrycznej za 2700zł rocznie. Klient kręci, reguluje obniża temperatury (krzywą grzania) a w domu robi się chłodno. Przyjeżdża instalator reguluje w drugą stronę dochodzi- do sporów i dyskusji... atmosfera robi się nerwowa, itd.

Tak naprawdę wszystko jest w porządku należy wyregulować krzywą grzania, i co najważniejsze uświadomić klienta , że zużycie energii jest prawidłowe dla tego budynku, oczywiście należy uwzględnić cenę energii elektrycznej (prąd budowlany jest o wiele droższy).  

2. Pompa ciepła pracuje cały czas -zużywa dużo energii, serwis wzywany już kilkakrotnie do awarii.

Bardzo częste opisy przez inwestora instalacji zaraz po uruchomieniu. Niejednokrotnie trwają jeszcze prace budowlane, brak kompletnej izolacji, mnóstwo wilgoci, budowlańcy wnoszą materiał otwierając drzwi na kilka godzin, do teoretycznie nie ogrzewanego 40 metrowego garażu brak drzwi, drzwi wejściowe prowizoryczne, pod oknami szpary -parapety mają być zamontowane za trzy tygodnie itd. Pompa jest dobrana na 85% zapotrzebowania cieplnego zamiast ogrzewać 150m2 ogrzewa prawie 200m2 (garaż). Zapotrzebowanie na ciepło wynosi zamiast 8kW często 18-20kW. Inwestor wydając nie małe pieniądze szczególnie w pierwszym okresie jest bardzo zaangażowany w kontrolę pracy pompy i zużywanej przez nią energii. Najczęściej tego typu sytuacje mają miejsce w listopadzie - grudniu , firma instalacyjna obciążona jest wtedy maksymalnie, brakuje czasu na wszystko łącznie z regulacją, odpowietrzeniem, uzupełnieniem wody, regulacją ciśnienia statycznego w zbiornikach przeponowych, itp. Do każdej z tych czynności które powinny być wykonane przy uruchomieniu firma przyjeżdża na wezwanie klienta- który traktuje te czynności jako awarie.

Takie sytuacje mają miejsce zawsze i to nie tylko przy pompach ciepła. Winą za zaistniałą sytuację obarczyłbym w tym wypadku firmę wykonawczą. Przede wszystkim musi być czas na profesjonalne uruchomienie PC regulacja, usunięcie powietrza z instalacji itp. Zawsze po takim uruchomieniu należy podjechać za kilka dni doregulować, sprawdzić itp. Kolejny błąd to uruchomienie pompy w takim stanie budowy bez uświadomienia klienta o konsekwencjach i aktualnym zapotrzebowaniu na ciepło (inwestor się na tym nie zna), należy zaproponować grzanie pompą na bardzo niskich parametrach a dogrzewanie kominkiem czy piecykiem budowlanym aż do momentu zakończenia prac budowlanych i izolacyjnych.

3. Pompa ciepła pracuje prawie cały czas z włączoną grzałką elektryczną.

Bardzo często spotykam się z nieprawidłowym doborem PC. Wynika to często z braku umiejętności lub ewentualnie chęci zlecenia obliczeń zapotrzebowania na ciepło budynku. Takie zapotrzebowanie często różni się od tego wpisanego w projekt. Należy policzyć wszystkie przegrody i materiały takie jakie są w rzeczywistości zainstalowane na budowie instalator, który tego nie potrafi powinien takie obliczenia zlecić. Najczęstszy dobór PC przez firmę instalacyjną polega na oszacowaniu a to czasami może być zgubne. Bardzo często inwestor próbuje znaleźć tańszą ofertę oraz materiały skutkuje to złym wykonawstwem (zaniżone parametry materiałów, zła technologia, mostki cieplne, itp.) Dom o powierzchni grzewczej 200m2 może mieć zapotrzebowanie na ciepło 7 kW ale także 13kW. Zależne to jest od technologii budowania, kształtu budynku, powierzchni okien oraz ich parametrów, rodzaju wentylacji itd. Oczywiście nie rozpatrujemy tylko dobrania zbyt małej mocy pompy ale i też przewymiarowanie, które źle skutkuje dla pracy pompy oraz zużycia energii, a także podwyższa koszty inwestycji.

Należy koniecznie w sytuacjach wątpliwych dokonać obliczeń zapotrzebowania na ciepło zgodnie z aktualną technologią budowania. Tylko takie dobranie PC daje gwarancję prawidłowego doboru i właściwej pracy urządzenia. 

 

Inne Zagadnienia związane z pompami ciepła:

Jak działa pompa ciepła?
Czy pompa ciepła się opłaca?
Skąd sie biorą złe opinie o pompach ciepła?
Rekuperacja?

 

W ofercie posiadamy:
pompy ciepła (szwedzkiej firmy IVT i innych),
kolektory słoneczne, tradycyjne instalacje grzewcze, klimatyzatory, wentylatory.

Zapraszamy. Bydgoszcz i Toruń czekają.

::: Martech - Zielonka k. Bydgoszczy ::: pompy ciepła ::: instalacje grzewcze ::: ogrzewanie podłogowe ::: zapraszamy do współpracy

Galeria zdjęć

Zobacz całą galerię

Pompy ciepła

Pompy ciepła jako ....

Kontakt z nami

Zapraszamy do zadawania pytań oraz kontaktu z naszą firmą.

Adres: ul. Zielona 12, 86-005 Zielonka
Właściciel - Mariusz Uba: 608 183 233
Biuro / serwis: 601 396 767
Brygadzista instalacji - Sławomir Uba: 662 102 569
Manager - Katarzyna Mańka: 695 397 000
E-mail: martech77@wp.pl